Idzie kominiarz po drabinie… fiku miku już w kominie?

Kominiarz wielu ludziom kojarzy się raczej pozytywnie – głównie ze względu na przesąd z „łapaniem się za guzik”. Swoją drogą niewiele osób wie, że zwyczaj pochodzi z dawnych czasów, gdy każda z gospodyń chciała aby kominiarz odwiedził ją jako pierwszy bo był jeszcze nieusmolony więc łapały go za guzik – i ta do której zawitał jako pierwszy „miała szczęście”. Ale nie o tym…

Każdy właściciel kominka zobowiązany jest do kontroli przewodu kominowego. Nikt specjalnie na dach się nie pcha i nie kontroluje tego co w kominie się dzieje więc kominiarzowi trzeba zaufać. Kominiarz przeczyści, oceni szczelność itd (w dzisiejszych czasach kominiarz wspierają się elektroniką – chociażby kamerami) więc jako rutynowa czynność liczysz na wykonanie pracy poprawnie.

No cóż… od paru dni mieliśmy problem z uciekaniem dymu na wyższej kondygnacji. Uznaliśmy to za rozszczelnienie więc w ruch ruszyła machina wyszukiwania sposobów i firm zajmujących się uszczelnianiem przewodów kominowych. Jakaś tam firma została znaleziona lecz wcześniej jeden z pracowników przyszedł na kontrolę, pomierzyć popatrzeć itd. Nagle z dachu usłyszeć dało się serię przekleństw i złorzeczeń. W ruch poszła kula kominiarska, huk i dźwięk zsypującego się chyba osadu. Schodzimy na dół a tam niespodzianka:

IMAG1088

Czy ktoś może mi wytłumaczyć, jakim cudem kominiarz nie zauważył tak wielkich elementów blokujących przewód? Oczywiście gdy to wyleciało wszystko wróciło do normy.

Pojawia się w mojej głowie pytanie. Skoro kominiarz ocenił przewód prawidłowo a widać jak było to czy w przypadku np zaczadzenia taki kominiarz odpowiadałby prawnie? Czy kominiarze gdzieś muszą odkładać informacje, że wykonywali inspekcję w danym budynku?

Liczę, że to jednostkowy przypadek. Dla mnie kominiarz powinien być zawodem zaufania publicznego i takie sytuacje nie powinny nigdy mieć miejsca. Niestety na każdym kroku trzeba wszystkiego pilnować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *