Robimy podłogę

Zdecydowaliśmy się w końcu na podłogę w postaci paneli laminowanych. Wybraliśmy rodzaj, firmę wzór itd – koniec, klamka zapadła. Po różnorakich kalkulacjach wyliczyliśmy, że będzie nam potrzebne 32 paczki co stanowi pewien zapas (około 5%) na położenie ich na powierzchni około 47 m².

Zastanawia mnie jednak ciągle kwestia związana z dylatacją pomiędzy pomieszczeniami. Jedni mówią, że tak inni, że nie potrzeba. Producent z kolei nie narzuca tego, ale sugeruje, że dobrze by było. Szczerze to wolałbym tych dylatacji nie robić, żeby pozbyć się tych okropnych list połączeniowych o które tylko każdy będzie się potykał.

UFW1538

Wybraliśmy taki model. Są to panele o następujących parametrach:

 1. Długość: 138 cm – 19 cm
 2. Grubość: 9,5 mm
 3. Fazowane krawędzie

UFW1538_01

Mam nadzieję, że w naszym mieszkaniu podłoga będzie się prezentowała jak na tym zdjęciu zachęca producent.

 

 

Projekt kuchni w systemie Ikea Metod

1 kwietnia polska Ikea zgodnie z obietnicą wprowadziła na projektanta kuchni system mebli metod. Jeżeli ktoś miał projekt przed 1 kwietnia to może wykorzystać pewne elementy w nowym systemie np układ o wymiary ścian oraz ustawienie sprzętów typu „mój własny sprzęt”.

Udało mi się przenieść meble i koncepcję do nowej wersji w sposób właściwie bezbolesny – oczywiście musiałem na nowo ustalić rodzaj frontów czy rodzaj szafek.

Rzeczy, które zniknęły z nowej wersji:

 1. Wybieranie wyposażenia jako zawartości (np rodzaj koszy czy wkładek)
 2. Szafki o niestandardowych rozmiarach – np 30 cm

Rzeczy, które dodano w tej wersji:

 1. Wybór systemu szuflad (rodzaj prowadnic)
 2. Możliwość wyboru w praktycznie każdej szafce układu szuflad, drzwiczek itd. Np wybierając szafkę z jedną szufladą i drzwiczkami w stosunku 1:4, możemy zmienić jej konfigurację np na 1 drzwi, albo np 2 małe szufladki + cargo, albo np 8 szufladek itd
 3. System szafek na wysokich, 28 cm nogach
 4. Możliwość wyboru typu półek (drewniane, szklane, jaki kolor itd)
 5. Kombinacje szafek – kilka przykładowych zestawów gotowych do wstawienia, np: zlew ze zmywarką, skonfigurowany słupek z blatem
 6. Doszło więcej półek i są one kolorowe (żółte, niebieskie, czerwone)

Rzeczy, które widocznie się zmieniły:

 1. Szafki nie są ze sobą kompatybilne ponieważ mają inne rozmiary. Wszelkie szerokości są zawsze wielokrotnością 20 cm, natomiast wysokości szafek stojących to 148, 208, 228, 248, a wiszących to 40, 60, 80 i 100
 2. Nie ma osobnych wysp kuchennych. Teraz jest to część kombinacji szafek.
 3. Można teraz otwierać każdą szafkę osobno (a nie wszystkie razem tak jak do tej pory) i jest to robione płynną animacją

Budowa kominka – dzień 9

Przyszła półka z kamienia więc można zmontować wszystko w całość. Brzegi zostały wygładzone.

Ta dolna wykończona kamieniem półka posłuży jako magazyn na drewno, podpałki itd. Górna część będzie wyposażona w półki szklane i będzie przeznaczona na „lżejsze” elementy (może dekoracyjne) lub jakieś podręczne. Szczerze mówiąc to jeszcze nie wiem. Dodatkowo półki te będą podświetlone na co przeznaczyłem dwa otwory na górze. Muszę się zorganizować i wybrać oświetlenie. Zastanawiam się między ledami a halogenami. Za halogenami przemawia niższa cena lecz ledy „zjedzą” zdecydowanie mniej prądu jak na funkcję „podświetlenia” półki. Muszę to jeszcze przemyśleć.

Budowa kominka – dzień 8

Udało się dogadać co do korekt. Jakoś szybciej niż się spodziewaliśmy przyszły gotowe, przycięte na wymiar kamienie. Muszę przyznać, że wygląda to całkiem przyzwoicie.

Kamień chyba jest ciemniejszy niż wybieraliśmy, ale chyba wygląda dobrze. Niestety jeden z elementów nie pasował zbyt dobrze (górne wykończenie półki) wiec musiał iść na warsztat na korekty. Nie ma także jeszcze wygładzonych brzegów.