Ikea wprowadza nowy system szafek kuchennych Metod

W głowie zakiełkowało mi kilka nowych pomysłów na aranżację kuchni no to hyc do ikea home planner a tu niespodzianka: Ikea informuje, że od 1 kwietnia 2014 wymienia całkowicie system Faktum na Metod. Oznacza to tyle, że projekt w IHP będzie działał do kwietnia a potem wszystko idzie do kosza. Dobrze mi coś „śmierdziało” gdy Ikea zrobiła promocję, że dostaje się 100 zł za każdy wydany 1000 zł. Zapewne trzeba było wyprzedać jak najwięcej żeby zrobić miejsce na nowy towar.

Wynika z tego kilka istotnych informacji:

  1. Faktum miał bardzo dużo fajnych rozwiązań ale nie wszystko nam jednak do końca pasowało.
  2. Metod ma być niekompatybilny z Faktumem ze względu na zmianę rozmiarów, systemów itd. To sugeruje, że być może wprowadzono jakieś rozwiązania, które pozwolą nam osiągnąć efekt jaki chcemy.

Przyjrzałem się nieco szwedzkiej wersji strony Ikea oraz tamtejszemu programowi do planowania i zauważyłem następujące różnice:

  1. Szuflady, szuflady i jeszcze raz szuflady. Zdecydowanie więcej kombinacji i układów związanych z organizacją miejsca
  2. Gotowe, bardziej rozbudowane zestawy. Są takie jakby fragmenty aranżacji np.: szafko-kuchenka stojąca albo wiszący szeroki zestaw z miejscem na mikrofalówkę

Kominek – czekamy na wkład

Zapłaciliśmy pierwszą ratę za wkład. Zdecydowaliśmy się na model firmy Hajduk Volcano 2Ph. Charakteryzuje się tym, że szyba jest otwierana (wsuwana) do góry przy otwieraniu.

zdjęcie pochodzi ze strony www.haduk.com.pl

Jest to swego rodzaju alternatywa dla wkładu firmy Spartherm, który ma niby lepszą jakość wykonania ale niestety dwukrotnie wyższą cenę.

Z tego co udało nam się dowiedzieć, to Hajduk robił kiedyś wkłady dla Spartherm, później się rozdzielili i postanowili sami sprzedawać swoje wkłady. Skoro tak losy się potoczyły to wydaje mi się, że znają się na rzeczy.

Dealerzy Spartherma ostrzegali nas, że wkłady Hajduk mają gorzej rozwiązane otwieranie tej szyby, a z kolei sprzedawcy Hajduka twierdzili, że kiedyś tak było, a teraz zostało to już zdecydowanie poprawione. Pożyjemy zobaczymy.